عمومی

ال ای دی شاخه ای (خطی) بررسی و انتخاب

ال ای دی شاخه ای یکی از نمونه های پرکاربرد ال ای دی ها هستند که امروزه به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. ال ای دی ها بهترین محصولات برای تامین روشنایی هستند که توانسته اند جایگزین لامپ های سنتی و مختلف شوند. ال ای ی ها معمولا مصرف انرژی بسیار پایینی دارند و در کنار این موضوع بازدهی نوری آنها بسیار بالا و مناسب می باشد به همین دلیل می توان با مصرف انرژی پایینی بهره وری نوری بیشتری را کسب کرد. میزان صرفه جویی برخی ال ای دی ها بسیار بالا می باشد و تا بیش از ۸۵ درصد و گاهی هم بیشتر می رسد. ال ای دی ها علاوه بر این موارد دارای نور سالمتری هستند و معمولا فاقد اشعه های مضر و یا گازهای مخرب هستند. این موارد و مزایای متعدد باعث شده اند که بهترین گزینه برای تامین روشنایی های عمومی و دکوراتیو این محصولات باشند. ال ای دی ها در انواع مختلفی تولید می شوند که یکی از محبوب ترین آنها ال ای دی های شاخه ای هستند. ما در ادامه این متن قصد داریم در مورد این محصول توضیحاتی ارائه دهیم.

 

ال ای دی شاخه ای (خطی) بررسی و انتخاب

ال ای دی شاخه ای چیست؟

ال ای دی شاخه ای که گاها به آن ال ای دی خطی نیز گفته می شود در زبان لاتین نیز به آنها Rigid LED گفته می شود و با نام ال ای دی های سخت نیز شناخته می شوند. این ال دی ها به منظور جایگزینی ال ای دی های نواری تولید شده اند و به همین دلیل می توان در موارد مختلف از آنها استفاده کرد. ال ای دی های شاخه قابلیت انعطاف بیشتری نسبت به ال ای دی های نواری دارند زیرا ال ای دی های نواری بدنه سختی دارند و به راحتی خم نمی شوند.

ال ای دی شاخه ای در متراژهای مختلف تولید می شوند می توان از آنها بر حسب نیاز برای تامین روشنایی دکوراتیو مورد نیاز استفاده کرد. برای این کار کافیست میزان مورد نظر را برش داد. این ال ای دی ها از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند که این اجرا عبارتند از:

 • ال ای دی های نصب سطحی: ال ای دی های نصب سطحی با نام SMD LED  نیز شناخته می شوند. این قسمت ها کار نورپردازی را انجام می دهند و در واقع نور مورد نیاز از این قسمت ها تولید می شود. بسته به نوع ال ای دی این قسمت ها سایزهای مختلفی دارند.
 • برد مدار چاپی آلومینیومی: این بردها در واقع در قسمت سطحی و زیری ال ای دی ها قرار دارند و ال ای دی های نصب سطحی بر روی آنها نصب می شوند.
 • مدار تنظیم ولتاژ ال ای دی: ال ای دی های شاخه ای توسط مدار تنظیم ولتاژ مدیریت می شوند و می توان با استفاده از این قسمت میزان ولتاژ ورودی به ال ای دی خطی را کنترل کرد. البته این قسمت در برخی از مدل ها وجود دارد.

ال ای دی شاخه ای چیست؟

انواع ال ای دی شاخه ای

ال ای دی شاخه ای ابزاری روشنایی هستند که در موارد مختلف کاربرد دارند و به همین دلیل در انواع مختلفی تولید می شوند، و بر اساس فاکتورهای مختلفی می توان آنها را دسته بندی کرد. یکی از روش های دسته بندی ال ای دی های خطی بر اساس ولتاژ ورودی آنها است. میزان ولتاژ ورودی این ال ای دی ها معمولا بین ۱۲ ولت تا ۲۲۰ ولت متغییر است و به همین دلیل می توان از آنها با استفاده از منبع های تغذیه و همچنین شبکه برق شهری استفاده کرد. همچنین جریان مصرفی ال ای دی های خطی از ۰.۸ آمپر تا ۲.۵ آمپر متغیر می باشد.

ال ای دی شاخه ای همچنین بر اساس سایز چیپ ها یا همان ال ای دی های نصب سطحی قابلیت دسته بندی دارند. به طور کلی ال ی دی های خطی یا شاخه ای معمولا با یک کد عددی چهار رقمی شناخته می شوند که این عدد بیانگر سایز چیپ می باشد. ال ای دی شاخه ای در چیپ های مختلفی مثل ۵۰۵۰، ۵۶۳۰، ۵۷۳۰، ۴۰۱۴، ۲۸۳۵، ۷۰۲۰، ۷۰۳۰، RBG و غیره تولید می شوند. به همین دلیل می توان با توجه به پروژه مورد نظر، از چیپ هایی با سایز مناسب برای کار استفاده کرد.

ال ای دی شاخه ای همچنین بر اساس تعداد لاین نیز قابلیت تقسیم بندی دارند و می توان در بازار فروش نمونه های تک لاین و دو لاین این ابزار روشنایی را تامین کرد. همچنین این ال ای دی ها رنگ های متنوعی را تولید می کنند و می توان بر اساس رنگ تولیدی نیز آنها را به دسته بندی های مختلفی تقسیم بندی کرد.

 

انواع ال ای دی شاخه ای

کاربردهای انواع ال ای دی شاخه ای

ال ای دی شاخه ای ابزاری است که عمدتا از آن برای اجرای نورپردازی های دکوراتیو استفاده می شود ولی با این حال در مواردی نیز از این محصول برای اجرای روشنایی در محیطی خاص استفاده می شود. از ال ای دی های شاخه ای برای اجرای نورپردازی در محیط های داخلی و خارجی استفاده می شود ولی از مهمترین آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • اجرای نورپردازی های دکوراتیو در دکوراسیون داخلی مثل نور مخفی، کابینت ها، اتاق خواب
 • اجرای نورپردازی های دکوراتیو در رستوران ها و کلیه مکان های پذیرایی
 • تامین روشنایی زیر کابینت ها
 • استفاده در تابلوهای سر در فروشگاه ها و مراکز مختلف
 • استفاده در نماهای ساختمان ها برای اجرای نورپردازی های خطی انعطاف پذیر
 • استفاده در نورپردازی های دکوراتیو شهری
 • استفاده در تابلوهای شهری برای اعلام هشدار و یا بیان مفاهیم بصری
 • استفاده در تولید برخی از تجهیزات و دستگاه ها

 

 

کاربردهای انواع ال ای دی شاخه ای

مزایا و معایب استفاده از ال ای دی شاخه ای

ال ای دی شاخه ای محصولاتی هستند که استفاده از آنها به جای ال ای دی های نواری و یا ریسه های نوری ، شلنگی و غیره مزایای بیشتری دارد. برای مثال این ال ای دی ها تنوع رنگی بالایی دارند و می توان از تنوع رنگی آنها استفاده کرد. همچنین این محصولات در برندها و مدل های مختلفی تولید می شوند و می توان بر اساس نیاز خود از آنها استفاده کرد. همچنین این ال ای دی ها می توان بر اساس نیاز برش داد و در پروژه مورد نظر خود استفاده کرد.

ال ای دی خطی یا همان شاخه ای نوردهی بالایی دارند و در مقابل این نورد دهی بالا، مصرف انرژی بسیار پایینی دارند و در برخی از برندها میزان مصرف انرژی آنها به حدود ۸۵ درصد می رسد. همچین این محصولات نسبت به نمونه های مشابه مثال ال ای دی های نواری قیمت مناسب تری دارند و از آنجایی که مصرف انرژی کمتری دارند به طور کلی استفاده از آنها توصیه می شود.

ال ای دی های خطی در کنار مزایای بالا دارای معایبی هم هستند که عمدتا در نمونه های ارزان قیمت و کم کیفیت مشاهده می شوند. برای مثال در برخی از برندها میزان نوردهی در طول شاخه کم می شود و این میزان قابل تشخیص می باشد. همچنین برای بهره روی لازم از این لامپ ها بایستی حتما از هیت سینک استفاده کرد. استفاده از هیت سینک باعث کاهش دمای کاری ال ای دی های خطی و در نتیجه افزایش طول عمر آنها می شود. ولی استفاده از هیستینک ممکن است کاربرد این ال دی ها را در برخی از پروژه ها سخت کند.

 

مزایا و معایب استفاده از ال ای دی شاخه ای

نکات مهم در نصب و استفاده از ال ای دی شاخه ای

ال ای دی شاخه محصولاتی هستند که برای نصب و استفاده از آنها باید به چند نکته مهم توجه داشت. برای مثال تا حد امکان بایستی آنها را در محلی نصب کرد که امکان دسترسی کودکان به آنها وجود نداشته باشد، زیرا به دلیل جذابیت نوری امکان کشش و پارگی آنها و در نتیجه خطرات برق گرفتگی وجود دارد. همچنین توصیه می شود پس از نصب در انتهای ریسه از درپوش های مناسب استفاده شود، تا از خطر برق گرفتگی جلوگیری شود. برای این کار توصیه می شود ابتدا و انتهای ریسه در محل نصب توسط چسب ثابت شده و سپس در پوش آنها نیز با چسب پوشش داده شود. همچنین برای نصب آنها توصیه می شود فاصله چند سانتی متری بین ریسه ها رعایت شود تا گرمای تولیدی آنها حادثه آفرین نشود. همچنین باید توجه داشت که استفاده از این ال ای ها در مکان های آبی و مکان های دارای گازها و مواد اشتعال آور حساس توصیه نمی شود.

 

نکات مهم در نصب و استفاده از ال ای دی شاخه ای

خرید اینترنتی ال ای دی شاخه ای از فروشگاه لیون

ال ای دی شاخه ای محصولی است که برای خرید آن بایستی به فروشگاه های معتبر و حرفه ای مراجعه کرد تا بتوان به بهترین برندها و مدل های این محصول دسترسی دارد. ال ای دی شاخه ای محصولی است که ما در فروشگاه لیون آن را از بهترین مدل ها و برندها تهیه کرده ایم و با بهترین قیمت و شرایط در اختیار مشتریان خود در سراسر کشور قرار می دهیم. ما در فروشگاه لیون انواع ال ای دی خطی یا شاخه ای را با کیفیت تضمینی و تست سلامت به مشتریان خود عرضه می کنیم و آنها می توانند به صورت غیر حضوری و به صورت تک و یا عمده خرید خود را انجام دهند. همچنین ما در فروشگاه اینترنتی لیون آمادگی داریم با کمک کارشناسان این مجموعه به مشتریان خود جهت خرید بهتر مشاوره رایگان ارائه دهیم. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد و یا ثبت سفارشات خرید خود می توانید با همکاران ما در فروشگاه اینترنتی لیون تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید