عمومی

آداپتور چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

آداپتور یک مبدل الکتریکی است که از آن برای تبدیل ولتاژهای الکتریکی مختلف استفاده می شود. بشر با شناخت جریان الکتریسیته و مدیریت آن در زندگی خود راه های پیشرفت را هموار کرد و امروزه هر چه از پیشرفت و تکنولوژی در سراسر دنیا وجود دارد، مدیون جریان الکتریسیته و مدیریت آن می باشد. در واقع زندگی امروز ما به شدت تحت تاثیر و وابسته لوازم الکتریکی و الکترونیکی می باشد و تقریبا زندگی در عصر حاضر بدون آنها امکان پذیر نیست زیرا کلیه این لوازم برای کارکرد خود نیاز به جریان الکتریسیته یا همان برق دارند. جریان الکتریسیته در شدت جریان ها یا قدرت های ولتاژ متفاوتی وجود دارد، و لوازم و صنایع مختلف برای کارکرد خود نیاز به میزان معینی از این انرژی دارند. در حالت کلی و بیان ساده برق مورد استفاده در موارد خانگی و صنایع به دو دسته برق صنعتی و برق شهری تقسیم بندی می شود و عمده ابزاری که ما در زندگی امروز خود استفاده می کنیم برای کارکرد خود از برق شهری استفاده می کنند. البته برق شهری ولتاژی بین ۲۲۰ الی ۲۴۰ دارد و به همین دلیل بسیاری از لوازم برای کارکرد خود نیاز به جریان الکتریکی پایین تری دارند و به همین دلیل لازم است جریان برق شهری تبدیل به ولتاژ مناسب یک وسیله شود و در نتیجه عمدتا در لوازم برقی از یک وسیله مبدل انرژی الکتریکی استفاده می شود که می تواند ترانس داخلی و یا یک ترانس خارجی و قابل حمل باشد که در اصطلاح به آن آداپتور می گویند. در این مقاله آداپتور و کاربردهای آن به صورت ریزتر مورد بررسی قرار می گیرند.

 

بررسی آداپتور ال ای دی و آداپتور دوربین مدار بسته

آشنایی با انواع ولتاژ پیش مقدمه معرفی آداپتور

آداپتور یک مبدل الکتریکی است که برای شناخت بهتر آن آشنایی با انواع ولتاژها می تواند کمک بهتری به خرید شما نماید. به طور کلی جریان الکتریکی در دو نوع ولتاژ متناوب و ولتاژ مستقیم وجود دارد و ولتاژ متناوب همان ولتاژ برق شهری است که ما استفاده می کنیم. این ولتاژ اگر به یک لامپ متصل شود و آن لامپ قابلیت استفاده مستقیم در شبکه برق شهری را داشته باشد، حدود ۵۰ بار در ثانیه کار قطع و وصل جریان در لامپ صورت می گیرد ولی به دلیل سرعت بالا ما آن را حس نمی کنیم و یک روشنایی ثابت از لامپ دریافت می کنیم. به بیان دیگر این ولتاژ بر روی نمودار دارای شکل جریان سینوس مانند دارد و شکل کلی جریان آن متناوب می باشد. به همین دلیل در یک وسیله برقی قطعی جریان به صورت متناوب و سریع انجام می گیرد و تقریبا نمی توان از جریان متناوب در وسایل برقی مختلف به صورت مستقیم استفاده کرد. در مقابل جریان متناوب جریان مستقیم قرار دارد که به صورت مستقیم و بدون تغییر وارد مدار دستگاه های مختلف می شود، به همین دلیل هیچ قطع و وصلی در مدار وسایل رخ نمی دهد. با این تفاسیر مشخص می شود که در دستگاه های برقی و مدارهای مختلف علاوه بر کاهش ولتاژ تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم اقدامی ضروری می باشد.

 

معرفی آداپتور

آداپتور چیست؟

آداپتور (به انگلیسی AC Adapter) یک مبدل الکتریکی است که از آن برای تبدیل کردن ولتاژ برق به شرایط دلخواه استفاده می شود. به عبارت دیگر و ساده تر وظیفه آداپتور تبديل جریان متناوب برق با ولتاژ بالا، به جریان مستقیم با ولتاژ پایین است. معمولا در لوازمی که وزن نهایی محل و یا ابعاد کلی آن دارای اهمیت است و یا اینکه توانایی حمل مولفه اصلی است، سعی می شود از این ابزار استفاده شود. به بیان ساده از مبدل های الکتریکی برای تغذیه دستگاه هایی که منبع تغذیه داخلی ندارند استفاده می شود. برای مثال مبدل الکتریکی یا همان Adapter برق متناوب AC و ۲۲۰ شهری را به عنوان ولتاژ ورودی دریافت کرده و آن با به صورت کاهشی به جریان خروجی DC مثل ولتاژهای  ۶، ۱۲، ۲۴ و غیره تبدیل می کنند.

آداپتور برای انجام وظیفه خود در یک مدار و سیستم از ترانسفور استفاده می کند. در واقع وظیفه ترانسفور در این مبدل الکتریکی آن است که در مرحله اول ولتاژ بالاتر را به ولتاژ کمتر تبدیل کند، و یا اینکه جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل نماید. همچنین از دیگر وظایف ترانسفور در این مبدل الکتریکی می توان به تبدیل امواج، فيلترينگ و کنترل جریان الکتریکی اشاره نمود. با این تفاسیر مشخص می شود که مهمترین قطعه بکار رفته در آداپتورها، ترانفسور است. این قطعه در واقع یک مدار الکتریکی است که از قطعات گوناگون مثل خازن ها، مقاومت ها و غیره تشکیل شده است و به همین دلیل است که ابعاد آداپتورها رابطه مستقیمی با ابعاد ترانسفور به کار رفته در دورن آنها دارد. البته نوع، کاربردها و حتی ابعاد ترانسفورها در لوازم مختلف متفاوت است.

 

آداپتور چیست؟

فرق آداپتور با ترانس چیست؟

آداپتور ابزاری است که در قسمت قبل تا حدودی معرفی شد، شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که فرق آداپتور با ترانس های سنتی که در بسیاری از وسایل استفاده می شود در چیست؟ جواب این سوال با بررسی ساختار این مبدل ها و ترانس ها مشخص می شود. در این مبدل های الکتریکی کاهش ولتاژ الکتریکی با کمک ترانسفور و به صورت کاملا الکتریکی انجام می شود اما در ترانس ها کاهش ولتاژ به صورت القای مغناطیسی و به وسیله سیم پیچ ها انجام می گیرد. هر کدام از این دو مبدل الکتریکی دارای مزایا و معایبی هستند و به همین دلیل استفاده آنها در یک وسیله بستگی به نوع کارکرد آن دارد.

مزایا و معایب استفاده از آداپتور

آداپتور یک مبدل الکتریکی است که استفاده از آن نسبت به ترانس ها و یا دیگر ابزار مزایای زیادی دارد ولی با این حال استفاده از این ابزار برای برخی از دستگاه ها و مدارها ممکن است مخرب باشد و یا اینکه در کارکرد اصولی آنها اختلالاتی ایجاد کند. به همین دلیل باید بر اساس نیاز یک سیستم از آن استفاده کرد. اولین مزیت مهم آداپتورها قابلیت حمل بودن آنها است و به دلیل اینکه جدا از دستگاه مورد نظر هستند، در وزن نهایی محصول و همچنین ابعاد آن تاثیر مثبت دارند. مزیت دیگر این مبدل های الکتریکی امکان تعویض آسان آنها می باشد. یعنی به راحتی می توان پس از خرابی نمونه مشابه آن را خریداری کرد. همچنین این مبدل های امنیت استفاده بالایی دارند و برای سلامتی انسان هیچ تهدیدی ندارند. قیمت و صرفه اقتصادی مناسب عامل دیگری است که تولیدکنندگان لوازم مختلف و همچنین مصرف کنندگان را ترغیب به استفاده از آداپتورها می کند. برای مثال این ابزار مبدل الکتریکی پس از خرابی به راحتی قابلیت تعویض دارند و به مانند نمونه های داخلی برای تعویض آنها نیازی به مراجعه نمودن به تعمیرکار نیست. همین این مبدل ها در کنار مزایای ذکر شده طول عمر بالایی دارند و به همین دلیل می توان با اطمینان بیشتر و برای مدت های طولانی از آنها استفاده کرد.

آداپتورها نسبت به دیگر مبدل های الکتریکی معایب کمتری دارد اما با این حال از مواردی مثل تولید گرمای زیاد و همچنین صداهای ریز و تولید برخی از نویزها به عنوان معایب آنها نام برده می شود که البته این مشکلات را می توان با ترفندهایی مثل نصب نویزگیر و قطع و وصل کردن جریان در این مبدل ها رفع کرد.

 

فرق آداپتور با ترانس چیست؟

آشنایی با انواع آداپتور

آداپتور مبدل الکتریکی است که برای موارد مختلفی کاربرد دارد و در وسایل مختلف از آنها استفاده می شود و به همین دلیل در مدل های مختلفی تولید شده است. از مهمترین انواع آن می توان به این موارد اشاره مرد:

  • سوئیچینگ: این مبدل الکتریکی عمدتا برای لوازم خانگی و وسایلی مثل تلفن های همراه، رایانه ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. این مبدل الکتریکی در واقع یک برد الکترونیکی است که استفاده از آن دارای امنیت بسیار بالایی می باشد. سوئیچینگ ها نیز دارای انواع مختلفی هستند و وزن پایینی دارند و به همین دلیل در وسایلی که وزن نهایی مهم است می توان از آنها استفاده نمود.
  • ترانسی: این مبدل های الکتریکی برخلاف نمونه های سوئیچینگ وزن بالا و ابعاد بزرگتری دارند. همچنین در این مبدل ها شدت جریان نسبت به نمونه های سوئیچینگ با دقت بالاتری تولید می شود اما ولتاژ از دقت بالایی برخوردار نیست و معمولا دارای نوسانات ریزی می باشد که در دستگاه های حساس می توان مشکل آفرین شود.
  • صنعتی: این مبدل های الکتریکی همانگونه که از نام آنها مشخص است برای امورات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. و معمولا برای ولتاژهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد و ولتاژ خروجی آنها نیز از نمونه های خانگی بالاتر است و به همین دلیل معمولا در تولید آنها از فن های خنک کننده استفاده می شود. این مبدل های صنعتی الکتریکی ابزاری هستند که معمولا ورودی و خروجی ولتاژ آنها به صورت ترمینالی می باشد.

آشنایی با انواع آداپتور

آشنایی با کاربرد انواع آداپتور

آداپتور یک مبدل الکتریکی است برای تامین ولتاژ در وسایل مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که در بخش های قبل گفته شد این ابزار در واقع یک مبدل الکتریکی است که جریان و ولتاژ الکتریکی بالا یا همان AC را به ولتاژ و جریان الکتریکی پایین تر یا همان DC مورد نیاز لوازم الکتریکی مختلف تبدیل می کند. ما هر روزه با لوازم مختلفی سروکار داریم و از آداپتورها برای تغذیه الکتریکی آنها استفاده می کنیم. یکی از لوازم مرسوم و مشترک جامعه جهانی تلفن های همراه هستند که آداپتورهای آنها با نام شارژ شناخته می شوند. در واقع با آداپتور باتری آنها شارژ می شود و ما می توانیم برای مدتی خاص از یک دستگاه تلفن به وسیله جریان الکتریکی ذخیره شده در باتری استفاده کنیم. یکی دیگر از کارکردهای این مبدل الکتریکی در رایانه های همراه یا همان لب تاب ها می باشد. در این وسایل نیز انرژی مورد نیاز باتری توسط این مبدل برای میزان خاصی تامین می شود. اما همیشه این مبدل های الکتریکی برای تغذیه باتری مورد استفاده قرار نمی گیرند و گاهی به صورت مستقیم ولتاژ خروجی خود را به مدار دستگاه مورد نظر انتقال می دهند و امکان کار کردن آن را فراهم می کنند. برای مثال در پرینترها باتری یا منبع تغذیه جانبی وجود ندارد و به صورت مستقیم برق از مبدل الکتریکی به مدار پرینتر وارد می شود، و امکان کار کرد آن فراهم می شود. به طور کلی در دستگاه ها و ابزاری که استفاده از مبدل های الکتریکی وجود نداشته باشد، از آداپتورها استفاده می شود. از جمله این دستگاه علاوه بر تلفن همراه، رایانه ها و پرینترها می توان به دوربین های مدار بسته، ابزار بازی های الکترونیکی مثل پلی استیشن، مودم ها، تلفن های خانگی بی سیم، دستگاه های کارتخوان، هاردها، ابزارآلات الکترونیکی موسیقی مثل پیانوها، دوربین ها عکاسی و فیلمبرداری، گیرندهای دیجیتال و غیره اشاره نمود.

 

آشنایی با کاربرد انواع آداپتور

مولفه هایی که در هنگام خرید آداپتور باید به آنها توجه داشت

آداپتور مبدل الکتریکی است که بایستی حتما بر اساس نیازهای یک سیستم خریداری شود و باید برای خرید آن از دانش کافی برخوردار بود. یکی از مولفه های مهم آداپتور ولتاژ خروجی آن است. این مبدل ولتاژهای ۱۱۰ تا ۲۴۰ ولت را دریافت و بسته به نوع ترانسفور خود به ولتاژهایی در بازه ۳ تا ۴۸ ولت تبدیل می کند و می توان بسته به نیاز یک سیستم آن را با ولتاژ خروجی  دستگاه تنظیم کرد. مولفه دیگر آداپتورها شدت جریان آنها می باشد. یکی دیگر از وظایف مبدل های الکتریکی،تنظیم میزان شدت جریان می باشد زیرا هر دستگاه و مدار برای کارکرد خود علاوه بر ولتاژ مناسب نیازمند شدت جریان کافی نیز هست. میزان شدت جریان در آداپتورها معمولا از ۱۲ الی ۳۰۰ آمپر متغیر است و در مدل های سوئیچینگ معمولا با افزایش طول عمر آداپتور افت آمپر رخ می دهد. در نهایت مورد دیگری که در هنگام تهیه این مبدل های الکتریکی باید به آن توجه داشت، اندازه و نوع فیش است. فیش ابزاری است که انتقال ولتاژ و جریان را از این مبدل الکتریکی به دستگاه و مدار مورد نظر انجام می دهد. به همین دلیل بایستی توجه شود که فیش خروجی این مبدل الکتریکی که به صورت نری است، با فیش ورودی ولتاژ دستگاه که در اصطلاح مادگی گفته می شود، همخوانی داشته باشد.

 

مولفه هایی که در هنگام خرید آداپتور باید به آنها توجه داشت

یک نکته مهم در خرید انواع آداپتور

آداپتور یک مبدل الکتریکی است که برای خرید آن بیش از هر چیزی بایستی با انواع مدل های این محصول و همچنین نیاز خود آشنایی داشت زیرا کوچکتر اشتباه و سهل انگاری در این اقدام می تواند باعث آسیب زدن به دستگاه شما و اعمال ضررهای مالی شود. البته در کنار شناخت و اطلاعات کافی از مبدل های الکتریکی بایستی برای تهیه آنها حتما به مراکز معتبر فروش مراجعه کرد تا بتوان خرید موفقی را تجربه نمود. در واقع امروزه می توان انواع آداپتورها را در فروشگاه ها و مراکز مختلفی تهیه کرد و دلیل اصلی این موضوع متنوع بودن برندها می باشد. با این وضعیت به راحتی می توان درک کرد نمود همانگونه که برندهای این مبدل الکتریکی در بازار متنوع می باشد، کیفیت و کارایی آنها نیز متنوع می باشد و اگر این محصول از نوع با کیفیت و یا برندهای معتبر نباشد، می تواند در مدت کوتاهی به دستگاه مورد نظر شما آسیب وارد کند. برای مثال تلفن های همراه و لب تاپ ها از جمله وسایلی هستند که بایستی از آداپتورهای استاندارد آنها استفاده نمود تا بتوان بهترین انرژی را برای آنها تامین کرد. به همین دلیل توصیه می شود خرید خود را از فروشگاه های معتبر انجام دهید. یکی از این فروشگاه های معتبر در زمینه خرید این مبئل الکتریکی فروشگاه لیون است که در ادامه متن با آن بیشتر آشنا می شویم.

 

خرید انواع آداپتور

خرید اینترنتی انواع آداپتور از فروشگاه لیون

آداپتور یک مبدل الکتریکی مهم است که می توان آن را از فروشگاه های فیزیکی و مجازی متعددی تهیه کرد اما همانطور که در بخش قبل عنوان شد برای خرید آن بایستی حتما به فروشگاه و مراکز معتبر مراجعه نمود. ما در فروشگاه اینترنتی لیون در زمینه عرضه محصولات الکتریکی اصل و با کیفیت فعالیت داریم و انواع آداپتور را از بهترین برندهای روز دنیا تامین و در اختیار مشتریان خود در سراسر کشور قرار می دهیم. در واقع ما در فروشگاه اینترنتی لیون انواع مدل های این محصول را با کمترین واسطه و در نتیجه با بهترین قیمت به دست مشتریان خود در سراسر کشور می رسانیم و توانسته ایم نمایندگی فروش آنلاین بسیاری از برندها را نیز اخذ نماییم و در نتیجه می توانیم بسیاری از آنها را با گارانتی معتبر فروش در اختیار مشتریان خود قرار دهیم. ما در فروشگاه اینترنتی لیون تمامی مجوزهای فروش اینترنتی محصولات الکتریکی را کسب کرده ایم و دارای نماد اعتماد الکترونیک هستیم و به همین دلیل شما می توانید در نهایت امنیت و اطمینان خرید خود را انجام دهید. ما در فروشگاه اینترنتی لیون در زمینه فروش تک و عمده انواع آداپتور فعالیت داریم و به همین دلیل شما می توانید خرید تک و یا عمده مدل های مورد نیاز خود را انجام دهید. اگر برای خرید مبدل الکتریکی دستگاه خود دارای شک و تردید هستید و نیاز به مشاوره بیشتر برای خرید یک محصول مناسب دارید، کارشناسان فروش ما در فروشگاه لیون پاسخگوی شما عزیزان هستند و می توانند برای خرید مناسب ترین محصول به شما مشاوره ارائه دهند. ما در این مرکز فروش آداپتور تهران آمادگی داریم محصول خریداری شده مشتریان خود را به سراسر کشور ارسال نماییم. شما برای اطلاع از لیست قیمت آداپتور، دریافت مشاوره خرید و ثبت سفارشات می توانید با همکاران ما در تماس باشید و برای خرید تک انواع آداپتور نیز می توانید به راحتی خرید اینترنتی خود را انجام دهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید